Nõuandeid terrassi ehituseks


Nõuandeid terrassi ehituseks

Suvi on mõnus aastaaeg ja lausa kutsub õue. Kui aiatööd saavad tehtud, oled ära teeninud ühe mõnusa puhkuse terrassil. Luksuslik ja vastupidav terrass vajab aga läbimõeldud ehitust ja viimistlust. Täna räägime, mida silmas pidada terrassi paigaldamisel.

Terrassi konstruktsioon peab olema stabiilne.  Kui terrass ei ole kindlalt fikseeritud, siis on terrass pidevas liikumises, mistõttu lüheneb oluliselt ka selle eluiga. . Stabiilse terrassi jaoks paigalda karkassiprussid 60 cm (keskmete vaheline kaugus) sammuga ja kasuta terrassilaudu, mille paksus on vähemalt 28 mm. Jälgi, et iga terrassilaud ulatuks üle kolme tala. See tähendab, et terrassilaua minimaalne pikkus peab olema  120 cm. Mõõda alati iga terrassilaud eraldi üle, sest laudade laius võib laudades peituva niiskuse tõttu varieeruda.

Korraliku lõpptulemuse saavutamiseks kasuta kogu terrassi  pikkuses sama laiusega terrassilaudu. Kuna terrassilaudade laius võib mõne millimeetri võrra varieeruda, siis lihtsusta oma tööd märkides iga meetri järele kindel joondumispunkt. Kasuta pliiatsit või kriidinööri. Kui lauad ei joondu märgistuse järgi, reguleeri kindlasti laudade vahelist kaugust. Nii saad sirge ja võrdkülgse terrassilaudise ning ei pea hiljem  ebaõnnestunud paigalduskohti parandama. Kuigi laudade täpseks rihtimine võtab veidi lisaaega,saab lõpptulemus vastupidav ning ühtlane. . Terrassilaudade otste  kaitsmiseks kasuta immutatavat kruntõli.

Terrassilaudade paigaldamisel  arvesta nende paisumise ja kahanemisega. Juhul kui paigaldad terrassilauad üksteisele liiga lähedale, siis niiske ilmaga nad paisuvad ning pressivad end liiga tihedalt üksteise vastu. Kui aga paigaldad terrassilauad liiga suure vahega, tekivad kuivade ning päikseliste ilmadega laudade vahele liiga suured vahed.

  • Terrassilaudade paigaldamisel mõõda nende servast servani vahekaugus. Pea meeles, et terrassilaudade vahekaugus sõltub laua laiusest ja puitmaterjali liigist. Näiteks immutatud männipuidust laud, mille laius on 95 mm, peab olema servast servani vahekaugusega 100 mm.
  • Pragude tekkimise ohu vähendamiseks terrassilaudades kinnita terrassikruvid 30 mm kaugusele terrassilaua servast.
  • Laua otstes on soovitatav kruviavad ette puurida, et pragunemise ohtu veelgi kahandada.
  • Võimaluse korral väldi terrassilaudade jätkamist. Kui see ei õnnestu, paigalda jätkukohale lisaklotsid ja kinnita terrassikruvid laua otsast 45 mm kaugusele. Nii toimetades vähendad pragude tekkimise ohtu.
  • Tala ja lisaklotsi kaitse kindlasti ka niiskuse eest. Selleks paigalda pikisuunaline tuulutusriba. Tuulutusriba tuleb paigaldada ka maja vundamendi või seina vastas oleva kandetala alla. Niiskuskahjustuste vältimiseks kinnita kruvid terrassilaua suhtes täisnurga all ning jäta kruvipead terrassilaua pinnaga täpselt ühele tasapinnale.
  • ESSDECK Max lahendab erinevad terrassilaua paigaldamisel tekkivad probleemid!

Koostöös professionaalsete ehituspuuseppadega selgitas ESSVE välja kõige sagedasemad terrassi paigaldamise käigus tekkivad probleemid. Ehitusproffide poolt läbiviidud testide käigus selgunud kitsaskohtade lahendamiseks töötasid ESSVE tootearendajad välja uue terrassikruvi ESSDECK Max, mille maksimaalne kinnitusjõud tagab ühtlase ja pinnuvaba tulemuse.  

CorrSeal (C4) pinnatöötlusega ESSDECK Max terrassikruvidel kasutab ESSVE kõrgemat terase kvaliteeti, mis garanteerib kinnituse tugevuse, kuid samas tagab ka suurema vastupidavuse liikumistele.

Kinnitab ka kooldunud terrassilauad

Üha sagedamini on probleemiks kooldunud, nn propellerisse tõmmanud terrassilauad. Ebastandardse  kuju tõttu ei on neid tavaliselt väga keeruline ja kohati lausa võimatu paigaldada. Selle probleemi lahendamiseks on ESSDECK Max kruvil erineva keermesammuga topeltkeermed. Alumisel keermel on pisut hõredam ja ülemisel keermel pisut tihedam samm, tänu millele tekib optimaalne kinnitusjõud, mis võimaldab fikseerida ka kooldunud terrassilauad.

Puupinde ja –kilde terrassis ei soovi keegi, kuid kahjuks tuleb neid siiski sageli ette. Sileda ning pinnuvaba tulemuse saavutamiseks on ESSDECK Max kruvil silindriline, terava servaga kruvipea vahetult mille alla on paigutatud freessooned. Freessooned ja kruvipea terav serv lõikavad terrassilaua kinnitamisel puidukiud läbi, mis hoiab ära kiudude üleskerkimise ja seeläbi ka pindude tekkimise.

 

Allikas ja pildid: ESSVE